Airsoft

18. dubna 2008 v 22:44 | wieser |  Airsoft
Co je to Airsoft: Airsoft je moderní druh vojenského sportu podobný paintballu, místo munice s barvou se v něm však používají malé plastovo-keramické kuličky, které jsou levnější. Airsoft se hraje v mnoha pojetích od čistě sportovního po napodobování reálných vojenských jednotek včetně stejné výstroje a výcviku (tzv. military).
Vznik a historie: Kořeny airsoftu sahají do Východní Asie konce 80. let 20. století, obzvlášť pak do Japonska, kde bylo vzhledem k místním zákonům pořizování ostrých zbraní velmi obtížné. Japonci proto hledali jinou alternativu. Airsoft je v mnoha oblastech Asie dodnes velmi oblíbený (např. Japonsko, Čína, Hong Kong,Jižní Korea a také v některých částech Filipín a Indonésie). Většina airsoftových zbraní a příslušenství pochází právě z těchto zemí.
Na počátku se vyráběly jen reálně vypadající dekorační modely, později se začaly sériově vyrábět funkční modely. Nejdříve se vyráběly manuální zbraně, poté již i plynové semi-automatické a plně automatické. Průlom přinesla firma Tokyo Marui s vynálezem systému AEG.
Ve hře se dá zabit několika způsoby:
  • Zásah kuličkou - Hráč je vyřazen, pokud je zasažen vystřelenou kuličkou do jakékoli části těla či výstroje (včetně batohů, sumek atp.), kromě zbraně či helmy.
  • Zásah střepinou - Pokud v okruhu 5 m od hráče na otevřeném prostranství, nebo v okruhu 10 m v uzavřené místnosti dopadla imitace výbušniny (granátu), hráč je mrtvý. Dalším možným způsobem zasažení střepinou může být zasažení imitací střepiny i na větší vzdálenosti než jsou uvedené (např. při použití sádrové pyrotechniky).
  • Bodnutí - Bodnutím se myslí plácnutí rukou (imitování dýky) či dotyk zbraní (imitování bajonetu). Bodnutí platí pouze v případě, kdy o útočníkovi oběť neví (tzn. nejčastěji zezadu).
  • Vzdání se - Pokud nemá hráč prakticky žádnou naději na útěk či na záchranu života, může se sám vzdát. Nejčastěji to bývá, když ho k tomu někdo z nepřátelské strany vyzve.
A abysme nebyli moc hloupí tak tu máme nějáké pojmy:
AEG
Automatic Electric Gun (automatická elektrická zbraň)
AEP
Automatic Electric Pistol (automatická elektrická pistole)
CQB
Close Quarter Battle (boj v uzavřených prostorách)
GBB
Gas Blow Back (plynovka se systémem BlowBack)
NBB/GNB
Non Blow Back (plynovka bez systému BlowBack)
BlowBack
systém airsoft zbraní, který umožňuje zpětný pohyb závěru při střelbě
Tlačák
tlačný zásobník pro AEG, který má menší kapacitu, ale nemusí se "dotáčet" a nechrastí
Točák
natahovací zásobník pro AEG, který má velkou kapacitu, ale musí se průběžně "dotáčet" a chrastí
Hop-Up
zařízení udělující kuličce zpětnou rotaci, která narovnává balistickou křivku, podstatně zvyšuje dostřel.
Semi/Auto
jednotlivé rány / automatický mód střelby
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama